Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
Blog > Komentarze do wpisu

Zapomniane zabytki. Zamek w Węgierce

Wieś Węgierka jest położona około 25 km od od Przemyśla. Dokładne położenie zamku wraz z dojazdem sprawdzisz wchodząc tutaj  (jest to miejsce ostatniego "skrętu w lewo" na zaznaczonej na mapie trasie przejazdu, prowadzącej do centrum miejscowości) .

Węgierka - zamek

Znajdują się tu zupełnie zapomniane riuny zamku łączonego z rodziną Pieniążków. Zabytek jest w fatalnym stanie, częściowo na terenie zamku znajduje się zaniedbane gospodarstwo rolne.

Z zamku (w typie bastejowym) zachowała się ruina wieży - bastei, oraz dwóch budynków mieszkalnych położonych przy dziedzińcu. Doskonale widać relikty umocnień obronnych - wałów i fos.

 

Węgierka - zamek

Miejscowość ma starą metrykę, wzmiankowana jest w XIV wieku, kiedy jej dziedzicem był niejaki Jacek Słoneczko, a po nim Maciej Mzurowski. Następnie stała się ośrodkiem włości Pruchnickich herbu Korczak (właścicieli pobliskiego miasteczka Pruchnik), potem rodziny Rozborskich. Być może wcześniej stał w tym miejscu dwór obronny - odnaleziono wzmiankę w której w 1484 roku Piotr Rozborski pożyczył 200 florenów "na budowę dworu". Mogłyby to wyjaśnić tylko kompleksowe badania archeologiczne...

Widoczne pozostałości są młodsze i przypisuje się je rodowi Pieniążków (w Węgierce od końca XVI w.). Posiadali oni zamek aż do początków XVIII wieku. W końcu XVIII stulecia zamek spłonął i nie został już nigdy odbudowany.

 

Węgierka - zamek

Ostatnio miałem okazję przeczytać informację, w której tamtejsze władze lokalne zapowiadały uporządkowanie terenu i podjęcie prac konserwatorskich. Stan ruin jest katastrofalny, co dziwi tym bardziej, że znajdują się one niemal przy granicach zabytkowego i bardzo zadbanego miasteczka Pruchnik. Jak widać, na podjęcie pilnych prac ratunkowych nie pozostało już zbyt wiele czasu...

wtorek, 08 maja 2007, jsherburt

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2009/03/16 20:12:59
a co z ludzmi któży tam mieszkają w tych ruinach
-
Gość: Rozborski, *.dip.t-dialin.net
2012/11/25 23:32:20
Fajnie to czytać mając na nazwisko Rozborski