Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.






Przeszukaj zasoby strony:
Blog > Komentarze do wpisu

Inne słońce

Przemyśl. Kaplica Fredry

Im rzadziej przebywam w Przemyślu, tym częściej nabywam przekonania, że z tamtejsze słońce świeci jakoś inaczej, niż w pozostałych częściach kraju. Być może wiatry wiejące z południa, znad Węgier i Słowacji, przywiewają trochę tamtego, południowego światła. Nagrzane mury i nagrzany kamień maja nawet inny zapach. Ale może to tylko tęsknota za miejscem, w którym zna się każdy mur?

Jak na zawołanie w Gazecie ukazał się (przeciętny) wywiad z Andrzejem Stasiukiem, a w nim:

A co znaczy, że jest pan wieśniakiem?

- Myślę poprzez wieś. Widzę poprzez wieś. Przez ten pejzaż. Miasto mi się wydaje w Polsce czymś umownym, wtórnym. Takim parkiem tematycznym pt. "Cywilizacja Europy Zachodniej". Nie mogę się pozbyć tego wrażenia. Z wyjątkiem Przemyśla, gdzie czas roztapia się i miesza ze światłem. Ostatnio wsiadłem w samochód i pojechałem tam. Myślałem o Schulzu. W tym świetle, w złuszczeniu murów, w meandrujących uliczkach jakby żywcem wlała się jego proza i tam zastygła.

Czyli coś jednak jest z tym światłem.

wtorek, 15 września 2009, jsherburt

Polecane wpisy

Komentarze
2009/09/15 23:04:48
Ciekawe jest dowiedzieć się, jak Przemyśl widzą inni, tj. ludzie z zewnątrz. Ja się o przemyskim świetle wypowiedzieć nie podejmę, za dużo subiektywizmu... :) Dla mnie to jest światło dzieciństwa, wartość nie podlegająca ocenie. Coś jak owad zatopiony w kropli bursztynu.
Czytałam kiedyś wiersz Leszka Długosza o Przemyślu, tam też było coś o świetle, niebie i leniwych obłoczkach :)
-
2009/09/16 08:20:25
powtorze jeszcze raz ten frazes bo warto go powtarzac - Przemysl jest pieknym i niezwyklym miastem niestety malo znanym i reklamowanym
-
ada.libra
2009/09/18 01:06:44
Przeczytałam komentarze pod poprzednim zdjęciem i najpierw - zdziwienie (to Ty nie mieszkasz w Przemyślu??) ale potem zrozumiałam, że to przecież pasuje - to właśnie jest na zdjęciach (wspomnienie, oddalenie, radość z powrotu). Powinnam się była domyślić - miasto nierzeczywiste, dlatego takie piękne :)