Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
Blog > Komentarze do wpisu

sad/smutno

 

Kalwaria Pacławska

Kalwaria Pacławska zimą - to nie jest dobre miejsce. Wszystko to co, co latem skryte jest za ścianą zieleni i gwarnych tłumów ludzi, wychodzi na jaw i bezwstydnie zieje poczuciem braku. Brakiem gustu, brakiem środków, brakiem pątników. Peryferia stają się jeszcze bardziej peryferyjne. Trawa jest bardziej zmrożona, bardziej martwa i pozbawiona koloru, ulice bardziej puste a sezonowe sklepy jakby bardziej zamknięte. I tylko kontrast rozbuchanego lecz prowincjonalnego baroku w kapiącym od złota wnętrzu przypomina nam gdzie jesteśmy.

czwartek, 04 lutego 2010, jsherburt

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: p., 91.198.194.*
2010/02/05 08:38:20
ładnie, zimno i majestatycznie. bywam w przemyślu, ale jeszcze nie dotarlem do kalwarii (zawsze jakoś tak "schodzi" w samym przemyślu lub innych jego okolicach). czy ktoś zna może jakiś prosty sposób żeby tam dotrzeć nie używając samochodu? pewnie jakiś bus, ale na co najlepiej jechać i gdzie najlepiej wysiąść? bo ostatni kwalek to chyba piechotą?
-
Gość: Mieszkaniec, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/05 11:46:21
Najlepiej będzie dotrzeć tam autobusem pks.Wsiadamy na dworcu autobusowym przy ul.Czarneckiego, bądź na przystanku przy ul.Słowackiego.Najlepszą opcją będzie wysiadka na przystanku w Nowosiułkach Dydyńskich, a stamtąd przejść przez kładkę na Wiarze,następnie ok 2,5 km pieszo ulicą bądź przez las.

szczegóły dotyczące odjazdów autobusów na www.pks-przemysl.pl

P.S

Pozdrawiam autora bloga !.Często podziwiam pańskie wpisy oraz zdjęcia. Życze wspaniałych zdjęć oraz ciekawych wpisów !.
-
Gość: Shan, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/05 22:08:49
Najwyraźniej często tam ostatnio bywasz. Kalwaria ma nieporównywalny urok latem, to prawda, ale zimą , pozbawiona gwaru skłania do kontemplacji.
Wracaj szczęśliwie do zdrowia i nie martw się, że zima..."po każdej zimie przychodzi wiosna, nawet gdy bardzo jest spóźniona";)
-
miasto.rzeszow
2010/02/05 23:28:58
...a po ciemniej nocy dzień. Co Wy tam zimą śniegu nie macie?
-
ikroopka
2010/02/07 21:14:26
... ale cieszy, że jesteś;)
-
2010/02/07 23:06:17
Wszystkim dzięki za miłe komentarze, po nich naprawdę się bardziej chce...

Rzeszów - zdjęcia pochodzą z okolic Bożego Narodzenia, wtedy śniegu nie było (bo po co? ;-)

-
Gość: Alkioneus, *.adsl.inetia.pl
2010/02/09 09:24:13
Paradoksalnie miejsce wzniesione dla wiernych bardziej przemawia do mnie bez nich.
Ciche i osamotnione kapliczki ukryte niejednokrotnie w gęstwinie drzew, dochodzące powoli do siebie zadeptane przez miliony stóp leśne ścieżki i wręcz dzwoniąca w uszach cisza skłaniają o stokroć bardziej do refleksji i zadumy aniżeli udział w "kalwaryjskim maratonie".

P.S.

Przepraszam jeśli uraziłem czyjeś uczucia swoim wpisem.
-
2010/02/09 19:46:52
Alkioneus - nie żartuj, nie ma za co przepraszać, to jest wolny blog i wolne komentarze.

To trochę nie o to chodzi - też wolę ciszę, zadumę, klimat kontemplacji od "masowych" uroczystości. Też (czasem) samotna kapliczka - wzniesiona z czyjejś potrzeby przemawia do mnie mocniej. Ale właściwie nie o tym miał być ten wpis, tylko o tym, że w zimowym świetle to miejsce - znane z wielkich uroczystości religijnych - wydało mi się nadzwyczaj przygnębiające, zapomniane, ułomne, smutne i wybrakowane. Jednak.