Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
Blog > Komentarze do wpisu

Dubiecko. Pałac zwany zamkiem.

 

Dubiecko

Dubiecko

Dubiecko

 

Dubiecko. Tu się urodził.

 

[Wpis dedykowany Joannie, naprawdę, to że trzeba było trochę poczekać na jego pojawienie się, nie wynikało ze złośliwości, lecz jedynie z "braku możliwości pozbierania się" :-) ]

Chciałem napisać tu jeszcze kilka słów o Dubiecku, bo to stara siedziba Krasickich, którzy systematycznie przewijają się na łamach niniejszego bloga. Tutaj w końcu urodził się sam Ignacy Krasicki. Rodzina wówczas nie należała już do elity tych stron, wystarczy porównać skalę rozbuchanego Krasiczyna do skromnego pałacu w Dubiecku.

Teraz coś o samym pałacu, bo miejsce jest wyjątkowo urokliwe, obronne, otoczone fosą, z otwartym widokiem na dolinę Sanu. Z parkiem pełnym pięknego starodrzewia (kiedyś pokażę wspaniałe platany). Z pomnikiem (niezbyt wysokich lotów) wystawionym przez rodzinę w 1935 r. Stał w tym miejscu zamek Stadnickich, tych od "diabła łańcuckiego", najsłynniejszego warchoła okolic, co jeszcze widać, gdyż pałace zwykle nie stoją otoczone fosą. Z resztą, początkowo nie był to zamek sensu stricto, lecz raczej "kamienica", czyli renesansowy dwór obronny, coś co bardzo szybko wyszło w Polsce z mody.

W pałacu przez lata działało niewielkie muzeum biograficzne Igrancego Krasickiego (filia muzeum z Przemyśla), a w oficynie dokonała żywota hrabina Konarska. Potem pałac (własność przemyskiej fabryki płyt pilśniowych) stał pusty. Straciłem go z oczu aż do niedawna, kiedy to nowi właściciele uruchomili tutaj niewielki hotel i restaurację. Okazało się, że miejsce to ponownie rozkwita, wszędzie widać prace remontowe, parking pełny samochodów z różnych stron Polski. Samo wnętrze może trochę "polsko-szlachecko-kiczowate", ale w porównaniu z tym, co się obecnie wyprawia ze starymi rezydencjami, nie razi. Trzymam kciuki za powodzenie, to miejsce zasługuje być być stałym punktem na turystycznej mapie Pogórza.

Więcej można przeczytać na całkiem przyzwoitej stronie internetowej obiektu: http://zamek.dubiecko.com/

niedziela, 23 maja 2010, jsherburt

Polecane wpisy

Komentarze
2010/05/24 20:22:32
Dziękuję :) Twój opis zachęca do zajrzenia w tamte rejony. Postać Krasickiego spina klamrą moją "małą ojczyznę" z miejscem, w którym żyję teraz.
Tylko ten dubiecki Krasicki jakby zabiedzony trochę ;) Na Warmii przedstawiają go w wersji bardziej zażywnej ;)
-
Gość: Shan, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/05/25 10:32:27
Bo tutaj jest Galicja-głodomeria....Polska D;)
-
Gość: Leopold, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/05/25 18:00:38
Proszę tylko bez przytyków.. ;))
-
Gość: Przemyślanin, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/31 16:11:31
Przyznać trzeba,że obecny właściciel dba o ten piękny zabytek.Szkoda,że nie ma tam już muzeum ;(.