Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
wtorek, 30 stycznia 2007

O zmierzchu...

 

Przemysl

Chyba ostatnia chwila, żeby zdążyć uchwycić prezbiterium i wieże Franciszkanów na tle ciemniejącego nieba. Na pierwszym planie dawny kościół Jezuitów wraz z całkiem współczesną dzwonnicą (obecnie katedra greckokatolicka)

 

sobota, 27 stycznia 2007

Nowe linki

Pojawiły się nowe linki. W tym kapitalna strona (The two sieges od Przemyśl ) zawierająca historyczne zdjęcia, rysunki i artykuły ze światowej prasy wojennej poświęcone walkom o Twierdzę Przemyśl. Dodaliśmy też linki do przemyskich kamer internetowych (I i II ). Z kolei The Jewish Przemyśl blog to bardzo ciekawy, anglojęzyczny blog poświęcony wielowiekowej obecności Żydów w Przemyślu, zawierający wspomnienia jego dawnych mieszkańców, w tym wiele ciekawostek i bardzo intersujące linki. Polecam.

20:55, jsherburt , varia
Link Dodaj komentarz »

Papierosy, papierosy...

 

papierosy

 

Przemyśl jest miastem przygranicznym. "Przygraniczność" objawia się, między innymi, znaczącymi różnicami w postaci wysokości podatku akcyzowego po obu stronach granicy. Różnica w wysokości podatku akcyzowego skutkuje tym, że opłaca się...
Handlarze papierosami są leitmotivem lat 90-tych, kiedy to na każdym rogu, przy każdym większym skrzyżowaniu w centrum słyszało się przyciszone głosy Ukraińców i Polaków żyjących z drobnego przemytu: papierosy, papierosy... alkohol... Ich twarze uważnie śledzące czy zza rogu nie wyłania się policjant i nieodłączne reklamówki najmocniej kojarzą się z tamtym czasem, czasem "rozkwitu handlu". Dziś to już anachronizm, choć jak widać jeszcze gdzieniegdzie występujący. Uliczną sprzedaż zastąpiły lepiej zorganizowane i bardziej dyskretne sposoby.
wtorek, 23 stycznia 2007

Krasiczyn. Baszta Boska

 

Krasiczyn Baszta Boska

 

Zamek w Krasiczynie. Baszta Boska, a w niej kaplica i krypta grobowa Sapiechów - ostatnich właścicieli Krasiczyna.
Wpis figuruje w kategorii "okolice", ale tak naprawdę Krasiczyn to prawie Przemyśl. Można dojechać tam w kwadrans miejskim autobusem.
21:45, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 stycznia 2007

U Ojców Reformatów* cd.

 

Przemysl Reformaci
Kościół i klasztor Ojców Franciszkanów - Reformatów. Ze wszystkich kościołów Przemyśla wyróżnia się specyficznym położeniem - znacznie poniżej poziomu ulicy. Aby więc wejść do środka, należy najpierw zejść w dół, po schodach. Wynika to z faktu, że niegdyś kościół stanowił swoistą twierdzę - barbakan broniącą jedną z najważniejszych miejskich bram. Po rozbiórce murów, niwelacji wałów i fos kościół znalazł się znacznie poniżej poziomu gruntu i tak już zostało do dziś.
Przemyśl reformaci wnetrze
W przeciwieństwie do Franciszkanów czy Katedry, kościół Reformatów* nie jest jakoś szczególnie cenny z punktu widzenia historii sztuki czy architektury. Natomiast jeśli chodzi o klimat, specyficznie mroczne, ale równocześnie przytulne wnętrze, czy wyjątkowo silne wpisanie w lokalną tradycję (o czym będzie póżniej), a także ze względu na jego niezwykłe usytuowanie, należy do ciekawszych w mieście.
* - "Reformaci" to nazwa już tylko historyczna, w rzeczywistości dzisiejszy Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum, OFM) czyli właśnie Franciszkanie, dzielą się na: braci mniejszych (w bązowym habicie - to dawni reformatorzy, zwolennicy rygorystycznej interpretacji reguły franciszkańskiej) czyli dawni Bernardyni i Reformaci, na braci mniejszych konwentualnych (w czarnym habicie) czyli, upraszczając historycznych "franciszkanów właściwych", oraz na braci mniejszych kapucynów. W Przemyślu, ze względu na to, że kościoły i klasztory braci mniejszych, oraz braci mniejszych konwentualnych są usytuowane w niewielkiej odległości od siebie, używa się niemal wyłącznie historycznego określenia "Reformaci".


piątek, 19 stycznia 2007

Pojawiła się nowa kategoria linków - inne blogi miejskie. Jeżeli ktoś prowadzi podobną stronę poświęconą danemu miastu i chciałby znaleźć się w naszym spisie (miła byłaby zasada wzajemności ;) to poprosimy o kontakt, lub o komentarz poniżej.

Pozdrawiamy

05:48, jsherburt , varia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 stycznia 2007

A przed wojną...

 

Przemyśl Pasaz Gansa

 

W miejscu parkingu, który widzicie w poprzednim wpisie znajdowało się TO.

"Pasaż Gansa" (od nazwiska właściciela - Izraela Gansa) mieścił w sobie między innymi Hotel Royal, luksusową Grand Cafe Stieber, księgarnię, a w przyziemiu "tańsze" : "mleczarnię", piwiarnię, kawiarnię itd. Niestety budynek spłonął w czasie bombardowań we wrześniu 1939, przez co później powstał niezbyt udany (bo nie kompletny) plac przed dworcem, wykorzysywany obecnie jako parking. Ale oddajmy głos przewodnikowi*: "Hotele są przeważnie droższe niż w krajach Zachodniej Europy (4-14 kr.) i z mniejszym komfortem urządzone. Pierwszorzędne istnieją jedynie w Krakowie, we Lwowie, Białej, Przemyślu, Stanisławowie i Zakopanem(...) W mniejszych miastach istnieją jedynie hotele drugorzędne, w miasteczkach gospody dość brudne; nierzadko przyjezdny mieścić się musi w karczmie lub w chacie wiejskiej" i dalej: "Kawiarnie urządzone na sposób wiedeński, spotykamy we wszystkich większych miastach; często koncertują w nich muzyki salonowe i wojskowe. Rolę kawiarń spełniają też cukiernie, uczęszczane głównie przez panie. Wszędzie wiele pism(...) Variete, zasilane głównie siłami niemieckich artystów i artystek, poza Lwowem i Krakowem spotkami w takich miastach prowincyi, które mają silną załogę wojskową jak Przemyśl. Silną konkurencję robią im w ostatnich Kinoteatry (...)" Jak podaje A. Wójcik w swoim albumie "Spacerem po Przemyślu w roku 1900", będącym nieocenionym zbiorem ciekawostek z tamtych czasów, w pasażu miało się znajdować także jedno z "miejsc uciech cielesnych", co nie może dziwić w mieście, gdzie stale stacjonowało kilkanaście tysięcy wojska.

A propos Grand Cafe, jak podaje autor**, był to jeden z najelegantszych i najdroższych lokali w całej Galicji - "W Stieber's Grand Cafe wisiały na ścianach wielkie historyczne landszafty przedstawiające dawny Przemyśl. Obok wisiały karykatury przemyskich notabli i wyższych oficerów twierdzy - pędzla Kazimierza Sichulskiego. Lokal posiadał oddzielną salę ze stolikami, przy których grano m.in. w taroka, brydża, mariasza, wista, rummy, pokera i mahyonga( mimo ustawicznych zakazów gier hazarodwych wydawanych przez Franciszka Józefa)(...) Stieber's Grand Cafe posiadał także osobny salon dla dam ( z osobnym wejściem "dla względów przyzwoitości"), oraz salę bilardową(...) W kawiarni i restauracji podawano specjały: ołomunieckie kwargle, sztangle z roquefortem, żydowskie bułeczki wypełnione rosyjskim kawiorem, oraz fantastyczną kawę z rogalikami. Właściciel, były kelner Fanni Stieber przeniósł się potem do Wiednia, gdzie założył w centrum kawiarnię "Splendid" i został prezesem wiedeńskich kawiarzy"

* - M. Orłowicz, Przewodnik po Galicyi, Lwów 1914

** - A. Wójcik, Spacerem po dawnym Przemyślu w roku 1900, Przemyśl 2003.

środa, 17 stycznia 2007

Rozwiązanie fotozagadki

Przemyśl dworzec pkp

Zdjęcie nie należy niestety do udanych, ale dobitnie pokazuje to, co miało być fotozagadką we wpisie "Szaleństwo koloru i formy". Redaktor K :) stwierdziła, że to oczywiste i odpowiedzi nie udzieliła ;), ale patrząc na nasze statystyki, gdzie zdecydowana większość odwiedzających pochodzi z bardzo dalekich stron świata, pomyślałem że warto byłoby sprawę ostatecznie wyjaśnić - oto hall dworca PKP "Przemyśl Główny". Jak widać, jest to jeden z nielicznych zabytkowych dworców kolejowych, gdzie ocalał także w miarę kompletny wystrój wnętrza.

 

poniedziałek, 15 stycznia 2007

Pod muzeum

 

Przemyśl muzeum narodowe
Wejście do głównego gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - instytucji, która już za 4 lata obchodzić będzie okrągłą, setną rocznicę urodzin (1910 r). Starsze od niej jest tylko przemyskie Muzeum Archidiecezjalne (bo powstało już w r. 1902). Obecny budynek to dawny pałac biskupów greckokatolickich - na mocy decyzji rządowej komisji majątkowej musi zostać zwrócony kościołowi, co ma nastąpić jeszcze w tym roku. Muzeum groziła eksmisja, a w mieście trudno było znaleźć jakikolwiek wolny obiekt o podobnych gabarytach, nie mówiąc o adaptacji. Na szczęście, dzięki środkom UE, postanowiono wybudować nowoczesny budynek, który powoli osiąga stan surowy i jest ponoć pierwszym budynkiem muzealnym wybudowanym od podstaw w Polsce po roku 1945. Trochę żal klimatu starej rezydencji, z ogromnym holem i reprezentacyjnymi schodami. Jak przystało na rezydencję biskupa - sporych rozmiarów mosiężna klamka w drzwiach, umieszczona jest mniej więcej na wysokości ramion dorosłego człowieka :) Widać nawet obrazy wiszące na ścianach...

 

sobota, 13 stycznia 2007

Rynek 17

 

Przemyśl rynek17

 

Kamienica przy Rynku, nr 17. Renesansowy portal wejściowy. Późnym wieczorem. Za drzwiami kryje się pięknie sklepiona sień i niesamowita klatka schodowa.
14:10, jsherburt , detale
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2