Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
wtorek, 25 listopada 2008

Co łączy Przemyśl z miastem Šumperk na Morawach? Można przekonać się o tym tutaj.

Przemyski obiekt jest jednak nieco większy, wyższy, posiada ciekawszy (i bardziej rozbudowany) detal - co widać dopiero po chwili. Na pierwszy rzut oka obie budowle wydają się być identyczne...

16:41, jsherburt , varia
Link Komentarze (3) »
niedziela, 23 listopada 2008

Być może (przy okazji budowy wodociągu) odnaleziono pozostałości "zagnionego" kościoła św. Piotra. Świątynia widoczna na starych rycinach była przedmiotem licznych poszukiwań i dociekań naukowych, ale do tej pory sądzono, że jej ostatnie pozostałości zostały rozebrane przez Austriaków ze 100 % skutecznością. Kościół św Piotra miał być drewniany na kamiennym fundamencie i należał do najstarszych w mieście - w XIII wieku został podarowany sprowadzonym właśnie Franciszkanom, był wymieniany w XIV wiecznych źródłach, zastępczo pełnił nawet funkcję katedry. Niestety miał pecha, bo rezebrali go w XVII wieku Jezuici, a to co pozostało, w XVIII wieku Austriacy.

Odnalezione fragmenty wydają się być trochę zbyt późne (datowane wstępnie na późne średniowiecze), zwłaszcza jak na pierwszy kościół franciszkański w mieście, ale na pewno jest bardzo interesujące. Szczegółowe badania archeologiczne zapowiedziano na przyszły rok. Po raz kolejny okazuje się, że wszelkie inwestycje na terenie Starego Miasta obfitują w ciekawe odkrycia - żeby przypomnieć budowę gmachu Muzeum Narodowego i odkryte przy tej okazji cmentarzysko z fragmentami wczesnośredniowiecznych obwałowań.

Linki do artykułów w prasie: życie, nowiny

czwartek, 20 listopada 2008
wtorek, 18 listopada 2008
poniedziałek, 17 listopada 2008
środa, 12 listopada 2008

 

Przemyśl

 

Tutaj (daleko od rzeki) występuje jako patron dobrej sławy, w odróżnieniu od tego, który (bardziej tradycyjnie) strzeże od powodzi. Figura z roku 1908.

22:24, jsherburt , detale
Link Komentarze (1) »