Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
niedziela, 31 grudnia 2006

Z życzeniami

2007 na zamku

Swieta w Rynku

Swieta na zamku

Wszystkim czytelnikom, zarówno stałym, jak i okazjonalnym życzymy szczęśliwego nowego roku, spełnienia marzeń, wszelkich dobrych zamierzeń i planów.

[fot.1,2- JSH, 3- Kankingla] 

niedziela, 24 grudnia 2006

Rejs Henryka Jaskuły 

W Gazecie Sport ukazał się wywiad z Henrykiem Jaskułą, przypominający jego pamiętny rejs,  kiedy to na przełomie 1979 i 1980 roku samotnie opłynął świat, bez zawijania do portów, na jachcie "Dar Przemyśla". Jest to jedna z postaci, której wyczyny żyją w pamięci Przemyślan do dziś. Wywiad można przeczytać tutaj: http://sport.gazeta.pl/sport/1,65025,3811593.html Polecamy.

01:31, jsherburt , varia
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 grudnia 2006

Gra światła

 

jezuici - katedra gr-kat

 

A tak naprawdę, pierwszy plan przysłonił wielki cień katedry tuż przed zachodem słońca.

poniedziałek, 18 grudnia 2006

Miasto Dwóch Wież ;-)

dwie wieze

dwie wieze mroczne

... prawie jak u Tolkiena :) (prawie nie robi wielkiej różnicy)

 

czwartek, 14 grudnia 2006

Rozmyślanie przemyskie

Mało kto (może poza polonistami) zdaje sobie sprawę, że właśnie z Przemyśla pochodzi jeden z najstarszych i najcenniejszych średniowicznych zabytków polskiego piśmiennictwa. Jest to "Rozmyślanie przemyskie", znane też jako "Rozmyślanie o żywocie Pana Jezusa".

Na rękopis natknął się w bibliotece kapituły greckokatolickiej Aleksander Bruckner, który opracował i wydał tekst (według ówczesnego stanu wiedzy) w roku 1907. Dzieło znajdowało się w Przemyślu do końca II W.Ś, a obecnie należy, obok "Kazań Świętokrzyskich" i Psałterza Floriańskiego", do najcenniejszych zabytków Biblioteki Narodowej w Warszawie.

"Rozmyślanie" uchodzi za najcenniejszy polski tekst apokryficzny, a także za najobszerniejszy zabytek średniowiecznej prozy polskiej, istną kopalnię wiedzy o średniowiecznej polszczyźnie. Sam tekst powstał najprawdopodobniej w połowie XV wieku, a znany jest z XVI wiecznego odpisu. Rękopis liczy aż 426 kart.

"Rozmyślanie" jest dziełem skupiającym się przede wszystkim na dziejach Świętej Rodziny, w tym także na dzieciństwie Jezusa, czyli na okresie przemilczanym przez Ewangelie. Zawiera miedzy innymi, charakterystyczne dla mentalności średniowiecza, niezwykle rozbudowane opisy urody Jezusa i Maryi. Jest to swobodna kompilacja różnych tekstów łacińskich, innych apokryfów, żywotów świętych, traktatów teologicznych czy tekstów kaznodziejskich, które anonimowy autor, niewatpliwie erudyta, przeredagował i zespolił w jedną, spójną całość, uzupełnioną własnymi uwagami i spostrzeżeniami.

Bardzo ciekawą rozmowę na ten temat, zamieszczoną przez "Tygodnik Powszechny", można przeczytać tutaj: http://tygodnik.onet.pl/1546,1302445,0,402582,dzial.html

Z obszernymi partiami tekstu i jego omowieniem można zapoznać się tutaj: http://www.staropolska.gimnazjum.com.pl/sredniowiecze/biblia_i_apokryfy/rozmyslanie_01.html

Jak można było przeczytać kilka miesięcy temu w internecie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, które posiada własny zbiór starodruków, podjęło starania o wykonanie wiernej kopii "Rozmyślania", na co uzyskano zgodę Biblioteki Narodowej, a pieniądze miały pochodzić z Ministerstwa Kultury. Projekt miał trwać mimimum dwa lata, a powstała w ten sposób kopia miała stać się ozdobą przygotowywanej wystawy starodruków...

 

22:08, jsherburt , varia
Link Komentarze (2) »
wtorek, 12 grudnia 2006

Biały Kruk

 

Pogorze-mapa

 

Niedawno zdążyła się ukazać - a już stała się białym krukiem. Czyżby wydawca niedoszacował zapotrzebowania? Pogórze Przemyskie miało jak dotąd pecha - turyści byli skazani na wyjątkowo słabą mapę wydaną nakładem OPGK Rzeszów - niedokładną, zawierającą wiele błędów, z fatalną treścią krajoznawczą. Aż do roku 2006...

Ta mapa jest przełomem - niezwykle dokładna, zarówno pod względem odwzorowania rzeźby terenu, jak i nazewnictwa i wszelkich innych danych, oraz rzetelnego oznaczenia przebiegu szlaków turystycznych. Treść krajoznawczą opracował nie kto inny, jak Stanisław Kryciński, niestrudzony popularyzartor Pogórza, Bieszczad, Beskidu Niskiego i autor całkowicie pionierskich opracowań historyczno-krajoznawczych na ten temat. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że dzisiaj (12.12.2006) mapa ta, wydana w końcu przez całkiem duże i poważne wydawnictwo, praktycznie nie jest dostępna - nie oferuje jej żadna(!) księgarnia internetowa, nie jest dostępna w serwisach aukcyjnych... Nie można jej nawet zobaczyć na stronach wydawcy - wydawnictwa Demart!

 

Autorzy są Wydawnictwu wdzięczni za ww. publikację, ale sytuacja, w której nie można jej obejrzeć, ani kupić w całym internecie, musi budzić zdziwienie... (zwłaszcza u szczęśliwego posiadacza)

niedziela, 10 grudnia 2006

Z prasy:

Na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu zostanie odsłonięta X-wieczna kamienna świątyni w kształcie rotundy z absydą i przylegającego do niej palatium

Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega m.in. na tym, że obiekty te były już kiedyś odkryte przez archeologów, a następnie ponownie przysypane ziemią - powiedział prof. Andrzej Kadłuczka z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, który opracował kompleksowy projekt rewaloryzacji przemyskiego zamku. Przewiduje on m.in. "wydobycie" z ziemi budowli sprzed tysiąca lat i udostępnienie ich zwiedzającym. - Turystę fascynuje autentyk, chce mieć bezpośredni dostęp do zabytków i my chcemy mu to zapewnić, zgodnie z najnowszymi trendami w Europie - powiedział Kadłuczka, który wspólnie z ekipą krakowskich badaczy podjął się realizacji tego zadania.

Na dziedzińcu zamkowym w końcu X-wieku wznosił się gród otoczony wałami. Pośrodku znajdował się duży majdan (plac), z przyległymi doń drewnianymi domostwami, nad którymi dominowała kamienna świątynia. W latach 60. i 70. XX wieku archeolodzy odkryli te cenne obiekty, wiążące się pośrednio z architekturą zachodnioeuropejską, a bezpośrednio z budowlami z czasów Polski Piastów (analogiczne rezydencje znane są bowiem m.in. z Ostrowia na jeziorze Lednickim koło Gniezna, Giecza, Wiślicy, Płocka i Krakowa).

- Zgodnie jednak z ówczesną doktryną konserwatorską i możliwościami technologicznymi, nie było możliwe wyeksponowanie oryginałów bez obawy o ich uszkodzenie. Dlatego po zakończeniu prac, które trwały przez wiele lat, miejsce odkrycia zostało ponownie pokryte ziemnym nasypem. Na powierzchni wykonano jedynie istniejącą do dziś kopię podziemnych założeń architektonicznych, w formie zewnętrznego rysunku (rzutu przestrzennego) - tłumaczy dr Marek Gosztyła, pełniący wtedy na Podkarpaciu funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Obecnie wznowiono badania i zdecydowano się na przeprowadzenie niezwykle skomplikowanych prac, które pozwolą na całkowite odsłonięcie wspaniałych obiektów. Niezbędne będzie do tego m.in. wybudowanie nad powierzchnią ziemi, pod którą znajduje się rotunda i palatium, specjalnego pawilonu ochronnego, osłaniającego je podczas robót.

Pawilon zostanie przykryty dachem darniowym i będzie wyposażony w klimatyzację. Pod takim parasolem archeolodzy będą odsłaniać zabytki architektury z X-wieku. - W Europie poszukuje się obiektów choćby częściowo zachowanych, by społeczeństwo mogło stanąć oko w oko z oryginałem. Tymczasem w Przemyślu mamy przebadane i zachowane relikty wspaniałych budowli, które są niewidoczne - zauważył autor projektu. Jak podkreślił, to nie jest chęć stworzenia skansenu, lecz ratowanie obiektu. Władze Przemyśla są zainteresowane pomysłem krakowskich badaczy, którzy przygotowali dokumentację i zajmą się wykonawstwem. Realizacja tego zadania sprawi, że miasto wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną.

[artykuł cytowany w całości za Gazeta.pl/rzeszow - http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,3781926.html ]

wtorek, 05 grudnia 2006

Gniazdo rodowe Krasickich.

Odległość od Przemyśla - 10 km

Dojazd - autobusem miejskim nr 40 (a najlepiej rowerem)

Zdjęcia z lata 2006

Krasiczyn dziedziniec

Krasiczyn 2

Krasiczyn 3

Wszelkie zachęty, że "warto tam zajrzeć" uważamy za zbędne. Mało jest w Polsce miejsc, które wywierałyby równie silne wrażenie.

[fot:Kankingla] 

07:34, jsherburt , okolice
Link Komentarze (1) »