Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
środa, 28 marca 2007
wtorek, 27 marca 2007
Przemyśl

Franciszkanie przybyli do Przemyśla w roku 1235. Obecny kościół - z rokokowym wnętrzem
i klasycyzującą fasadą powstał po roku 1754. Jest to już trzecia franciszkańska realizacja w tym miejscu i zarazem "łabędzi śpiew" architektury Przemyśla okresu staropolskiego. Zdumiewające, że zdobyto się na tak monumentalny obiekt w czasie, w którym zaledwie kilkadziesiąt metrów poniżej dogorywał stary, renesansowy ratusz. Był to okres największego upadku Przemyśla, myśląc o którym, urodzony w pobliskim Dubiecku Ignacy Krasicki, miał napisać w "Monachomachii" słynne "bram cztery ułomki, klasztorów dziwięć i gdzieniegdzie domki"... (niektórzy twierdzą wprawdzie, że Książę Poetów Oświecenia mógł mieć na myśli Lidzbark Warmiński, gdzie był biskupem - ale to nie zmienia stanu rzeczy, na którego potwierdzenie znajdujemy aż nazbyt wiele dowodów)Jakby nie było, Franciszkanie stanowią mocny akcent w panoramie miasta. Potężna fasada stłoczona w ciasnej ulicy nie daje się należycie podziwiać, ani objąć obiektywem. Lustrzane schody wejściowe ozdobione są trzema rokokowymi posągami - Najświętszej Marii Panny, św. Idziego i św. Jana Dunsa Szkota (lub też św. Antoniego) dłuta Fabiana Fesingera - jednego z najsłynniejszych przedstawicieli "lwowskiej szkoły rzeźby". Było to zjawisko unikatowe i niepowtarzalne w dziejach sztuki polskiej. Artyści z kręgu lwowskiego zrezygnowali z klasycznie pojmowanego piękna i wiernego oddawania rzeczywistości na rzecz ekspresynie, czy wręcz nienaturalnie powyginanych ciał (szczególnie dłoni), asymetrycznych, rozwianych szat sprawiających wrażenie, jakby były kształtowane za pomocą miecza czy też noża (efekt "giętej blachy"), przy równoczesnym zachowaniu ogólnej lekkości i "krystalicznej" formy samej bryły.

poniedziałek, 26 marca 2007
czwartek, 22 marca 2007

na Katedrę z przyległościami.

 

Przemyśl
 
Ta perspektywa nie byłaby możliwa do uzyskania gdyby nie naprawdę duży zoom, stąd utrata ostrości. Za to widać to, czego nie można zobaczyć normalnie - panoramę wycinka Starego Miasta, zdominowaną przez Wieżę Katedralną i samą katedrę, pałac biskupi
i potężny gmach seminarium - z dobrze oddaną stromizną stoków i tarasowym układem budynków. Na samym dole, w co trudno uwierzyć z tej perspektywy, wzdłuż wyraźnie widocznej linii kamienic płynie San.

 

wtorek, 20 marca 2007

Na budynku dawnej szkoły katedralnej widocznym w poprzednim wpisie:

 

Przemyśl

 

Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej w naszym mieście trwało tyle inwestycji i przeprowadzano tyle prac konserwatorskich. Nareszcie. Niedługo zaułek katedralny zyska całkiem nowe oblicze. Mam nadzieję, że nie utraci przy tym swojego starego ducha.

Stok narciarski, zapowiadana rewaloryzacja zamku, adaptacja budynku dawnej szkoły katedralnej (na fot.), budowa nowego gmachu Muzeum Narodowego, remont Dworku Orzechowskiego, przebudowa płyty Rynku - to wszystko razem ma szansę stworzyć całkiem nową jakość. Do szczęścia brakuje tylko kompleksowego planu dla przepięknego, ale zaniedbanego parku...

niedziela, 18 marca 2007

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w Dworku Orzechowskiego odkryto ciekawe polichromie, w tym nieznany wcześniej potret króla Jana III Sobieskiego. 

Cyt. za "Gazetą w Rzeszowie":

(...)Konserwatorzy uważają, że mógł on powstać jeszcze za życia króla lub wkrótce po jego śmierci. Nie wiadomo, kto namalował popiersie ani kto jest autorem pozostałych polichromii, które odkryto dwa lata temu. W 2005 r. dworek Orzechowskiego, zwany również dworkiem kanonicznym (sic! - jsh.), został poddany szczegółowym badaniom. Na ścianach odkryto kilka warstw dekoracji malarskich, które powstawały w różnych okresach. Najcenniejsze i najciekawsze okazały się zachowane w całości sceny figuralne i ornamentalne. Wśród nich znajdowały się XVII-wieczne polichromie z motywami ze Starego i Nowego Testamentu oraz panorama miasta. Zdaniem Mariusza Czuby, wojewódzkiego konserwatora zabytków, szczególnie interesujące było to, że barokowe dekoracje malarskie przedstawiały zarówno sceny religijne, jak i świeckie. - Do rzadkości należą tego rodzaju dekoracje w obiekcie niesakralnym. Okryte i zabezpieczone polichromie nie mają swoich odpowiedników na tych terenach - informuje konserwator. Jego zdaniem pierwowzorów tych malowideł należy szukać w pałacu w Wilanowie. (...)Dworek był bardzo zaniedbany i zniszczony. Obecnie trwają w nim prace remontowe, które finansuje wojewódzki konserwator zabytków.(...)

Cały artykuł można przeczytać tutaj.
Poniżej: dworek w trakcie prac remontowych:
Przemyśl
O dworku i jego najsłynniejszym mieszkańcu pisaliśmy już kilka razy: 1, 2.
sobota, 17 marca 2007
Przemysl
monumentalne, z ulicy Chopina.
15:22, jsherburt , detale
Link Dodaj komentarz »
Przemyśl
Dach Nowej Synagogi, zwanej też Synagogą Scheinbacha - wybudowanej w latach 1910-1918. Obecnie przemyska biblioteka publiczna im. Ignacego Krasickiego. 
czwartek, 15 marca 2007

 

Przemysl - wieza zegarowa

 

...na doskonale znany obiekt. Wieża Zegarowa widziana od południowego wschodu, a za nią - w dużym perspektywicznym skrócie - jedna z willowych części Zasania.

wtorek, 13 marca 2007

...gmach muzealny wybudowany całkowicie od podstaw. Dużo mówi się o Muzeum Sztuki Współczesnej w Toruniu, niedługo ruszy budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ale pierwszeństwa nikt już Przemyślowi nie odbierze. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku. Swoje stulecie, przypadające na rok 2010, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej będzie obchodziło w całkiem nowym gmachu. Stary, decyzją komisji majątkowej z Warszawy musi zostać zwrócony kurii biskupiej obrządku greckokatolickiego.

 

Przemyśl

 

Widok na Muzeum od strony Rybiego Placu. Ciężkie i pochyłe ściany mają się kojarzyć z bastionami. Cały ten teren to dawne "żydowskie miasto" gęsto zabudowane kamienicami i całkowicie zniszczone w czasie II WŚ. Stąd wynikała konieczność przeprowadzenia gruntownych badań archeologicznych poprzedających budowę. Jak to w Przemyślu bywa, dokopano się m.in. do wczesnośredniowiecznego cmentarzyska szkieletowego...

 

Przemyśl

 

Widok na budowę od strony ulicy Ratuszowej. Najpierw wybudowano wewnętrzny prostopadłościan, a dopiero teraz zaczyna się wyłaniać właściwy, nieregularny kształt bryły budynku.

 

Przemyśl

 

Całkiem nowa perspektywa zaczyna się tworzyć od strony staromiejskiej ulicy Serbańskiej. Widać że budynek ciekawie wpisuje się w otoczenie i zachowuje przy tym wszystkie tradycyjne ciągi piesze.

Przy okazji polecam stronę zyku.ptvk.pl - można na niej na obejrzeć ciekawe zdjęcia z różnych etapów budowy, wizualizacje i makietę projektu, przeczytać wywiady z architektami...

Wraz z planowaną nieopodal galerią handlową, której budowa ma zacząć się w przyszłym roku, zaczyna powstawać coś w rodzaju całkiem nowej części centrum miasta. Trzymamy kciuki.

 
1 , 2