Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
poniedziałek, 28 maja 2007
Pod Przemyślem
 
Na upały. Kto nie marzy o beztroskim lenistwie? Położyć i zatopić się w wiosennej trawie... 
11:12, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 maja 2007
Okolice ulicy Tarnawskiego ta dawna enklawa luksusu, dziś mocno już przyblakłego. W Przemyślu jest wiele rejonów o zbudowie willowej, z czego od zawsze wyróżniało się Podzamcze, Zasanie pomiędzy ulicą Grunwaldzką, a wybrzeżem Sanu i właśnie rejon pomiędzy ulicami Dworskiego - Łukasińskiego. O ile Podzamcze do dzisiaj utrzymało uprzywilejowany status, Zasanie rozkwita ze względu na piękne widoki i dobry dojazd, to ostatni rejon - choć chyba architektonicznie najciekawszy, jest najbardziej upadły i zaniedbany. Poniżej jedna z najciekawszych willi z tamtej okolicy:
 
Przemyśl - secesyjna willa
 
Poniżej zbliżenie na jeden z secesyjnych motywów:
 
Przemyśl - motyw secesyjny
 
Inny obiekt. Ozdobna balustradka zwieńczająca dach:
 
Przemyśl
 
A to już detal willi "Marya" z ulicy Słowackiego, zaprojektowanej przez wiedeńskiego architekta:
 
Przemyśl - secesja
 
Przemyśl - secesja
 
"Marya" gościła już kiedyś na naszych łamach - tutaj
18:21, jsherburt , detale
Link Komentarze (1) »
czwartek, 24 maja 2007
Hawłowice - aleja
 
Zabytkowa (i bardzo wąska) aleja we wsi Hawłowice. O tej miejscowości na pewno napiszę więcej w przyszłości. Aleja prowadzi do zabudowań dworskich, w skład których wchodzi XVI wieczny lamus, wcześniej będący zborem protestanckim, a jeszcze wcześniej będący czymś, co określamy mianem "renesansowego dworu murowanego". Zdjęcie zrobione w marcu. 
18:09, jsherburt , okolice
Link Komentarze (1) »
środa, 23 maja 2007
Przemyśl
 
Matka Boska, Orzeł i Pogoń. Takie patriotyczne w wymowie dekoracje kamienic były szczególnie popularne w czasach autonomii galicyjskiej. 
00:57, jsherburt , detale
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 maja 2007
Krasiczyn - detal bramy
 
Lew zdobi zwornik łuku głównej bramy wjazdowej do zamku w Krasiczynie... 
21:09, jsherburt , detale
Link Komentarze (1) »
czwartek, 17 maja 2007
wtorek, 15 maja 2007
Przemyśl - mury miejskie
Jedynym miejscem w którym zachowały się widoczne pozostałości dawnych obwarowań miejskich Przemyśla jest ulica Basztowa. W głębi widoczny kościół i klasztor Karmelitów Bosych. Warto przypomnieć, że miasto nie zostało zdobyte podczas "potopu" szwedzkiego - to tutaj nastąpił jeden z przełomowych momentów* tamtej kampanii.
 
*- o czym można przeczytać w książce Andrzeja Borcza "Przemyśl 1656-1657" wydanej w zeszłym roku przez wydawnictwo Bellona, w serii "historyczne bitwy". 
niedziela, 13 maja 2007
Pruchnik
Z Pruchnika. Czasem tak wyobrażam sobie Macondo ze "Stu lat samotności". 
14:37, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 maja 2007

Pruchnik to obecnie duża wieś gminna, a niegdyś miasto. Został lokowany już około 1370 roku, a w początkach XX wieku podupadł tak mocno, że w 1935 roku odebrano mu prawa miejskie. Do dziś doskonale widoczny jest tu typowo miejski układ urbanistyczny z Rynkiem i odchodzącymi od niego bocznymi uliczkami. Miejscowość leży na uboczu (30 km na północny zachód od Przemyśla), jest cicha, spokojna i niezbyt często odwiedzana przez turystów. Szkoda, bo wciąż żywy jest tu specyficzny "miejski" folklor, a przede wszystkim dlatego, że zachowało się tu bardzo dużo przykładów tradycyjnej, drewnianej zabudowy "małomiasteczkowej" - dającej niezłe pojęcie o tym, jak niegdyś wyglądały małe miasta Galicji, żyjące z rzemiosła, handlu i cotygodniowych jarmarków. Niewiele już pozostało takich miejsc. Spacer po Pruchniku, to możliwość obejrzenia przebłysków świata, który przestał istnieć bezpowrotnie.

 

Pruchnik - Rynek

 Ze względu na obfitość drewnianego detalu miejscowość bywa nazywana "podkarpacką Lanckoroną".

 

 

Pruchnik - Rynek

 Domy przy Rynku i pobliskich uliczkach mają charakterystyczną, podcieniową konstrukcję, która miała funkcję praktyczną - podczas targu podcienia zmieniały się w kramy.

 

Pruchnik - uliczka przy Rynku
Jedna z przyrynkowych ulic...

 

Pruchnik - Rynek
Rynek...

 

Pruchnik - kamieniczka w Rynku

 Sympatyczna wariacja na temat "wielkomiejskiej" kamienicy - oczywiście częściowo w drewnie... W Rynku.

13:38, jsherburt , okolice
Link Komentarze (6) »
wtorek, 08 maja 2007

Wieś Węgierka jest położona około 25 km od od Przemyśla. Dokładne położenie zamku wraz z dojazdem sprawdzisz wchodząc tutaj  (jest to miejsce ostatniego "skrętu w lewo" na zaznaczonej na mapie trasie przejazdu, prowadzącej do centrum miejscowości) .

Węgierka - zamek

Znajdują się tu zupełnie zapomniane riuny zamku łączonego z rodziną Pieniążków. Zabytek jest w fatalnym stanie, częściowo na terenie zamku znajduje się zaniedbane gospodarstwo rolne.

Z zamku (w typie bastejowym) zachowała się ruina wieży - bastei, oraz dwóch budynków mieszkalnych położonych przy dziedzińcu. Doskonale widać relikty umocnień obronnych - wałów i fos.

 

Węgierka - zamek

Miejscowość ma starą metrykę, wzmiankowana jest w XIV wieku, kiedy jej dziedzicem był niejaki Jacek Słoneczko, a po nim Maciej Mzurowski. Następnie stała się ośrodkiem włości Pruchnickich herbu Korczak (właścicieli pobliskiego miasteczka Pruchnik), potem rodziny Rozborskich. Być może wcześniej stał w tym miejscu dwór obronny - odnaleziono wzmiankę w której w 1484 roku Piotr Rozborski pożyczył 200 florenów "na budowę dworu". Mogłyby to wyjaśnić tylko kompleksowe badania archeologiczne...

Widoczne pozostałości są młodsze i przypisuje się je rodowi Pieniążków (w Węgierce od końca XVI w.). Posiadali oni zamek aż do początków XVIII wieku. W końcu XVIII stulecia zamek spłonął i nie został już nigdy odbudowany.

 

Węgierka - zamek

Ostatnio miałem okazję przeczytać informację, w której tamtejsze władze lokalne zapowiadały uporządkowanie terenu i podjęcie prac konserwatorskich. Stan ruin jest katastrofalny, co dziwi tym bardziej, że znajdują się one niemal przy granicach zabytkowego i bardzo zadbanego miasteczka Pruchnik. Jak widać, na podjęcie pilnych prac ratunkowych nie pozostało już zbyt wiele czasu...

15:47, jsherburt , okolice
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2