Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
piątek, 28 maja 2010
czwartek, 27 maja 2010

 

Babice. Kościół św. Trojcy

Babice. Kościół św. Trojcy

Babice. Kościół św. Trojcy

Babice. Kościół św. Trojcy

Babice - Krzywcza - Dubiecko. Historyczny, ("winny") trakt węgierski. Później austriacki trakt dukielski (ukończony w 1785 r.),  łączący Przemyśl z Duklą i dalej z Węgrami. Dziś to "tylko" trzy wsie, z czego dwie gminne. Lubię ich specyficzny, małomiasteczkowy klimat, położenie na skarpach i w jarach schodzących do Sanu. W każdej z nich zachowało się coś ciekawego, szkoda, że odwiedzam je najczęściej przejazdem. W niemal każdej znajdziemy dwór, kościół, cerkiew albo kirkut.

Tym razem Babice (była już kiedyś opublikowana kapliczka pod Babicami). Nazwa podobno miała wziąć się od "baby" - kamiennego bóstwa (głazu?) czczonego w czasach pogańskich. To bardzo często spotykane legendy...

Kościół św. Trójcy powstał w latach 1792 - 94 z fundacji hr. Pinińskich, nie daje się pomylić z żadnym innym obiektem w okolicach, dzięki dwóm murowanym, symetrycznie umieszczonym dzwonnicom. Jak to w późnym baroku. W jednej z nich wisi (podobno, bo zobaczyć nie można) dzwon gdański z I połowy XVII wieku.

 

00:56, jsherburt , okolice
Link Komentarze (3) »
niedziela, 23 maja 2010

 

Dubiecko

Dubiecko

Dubiecko

 

Dubiecko. Tu się urodził.

 

[Wpis dedykowany Joannie, naprawdę, to że trzeba było trochę poczekać na jego pojawienie się, nie wynikało ze złośliwości, lecz jedynie z "braku możliwości pozbierania się" :-) ]

Chciałem napisać tu jeszcze kilka słów o Dubiecku, bo to stara siedziba Krasickich, którzy systematycznie przewijają się na łamach niniejszego bloga. Tutaj w końcu urodził się sam Ignacy Krasicki. Rodzina wówczas nie należała już do elity tych stron, wystarczy porównać skalę rozbuchanego Krasiczyna do skromnego pałacu w Dubiecku.

Teraz coś o samym pałacu, bo miejsce jest wyjątkowo urokliwe, obronne, otoczone fosą, z otwartym widokiem na dolinę Sanu. Z parkiem pełnym pięknego starodrzewia (kiedyś pokażę wspaniałe platany). Z pomnikiem (niezbyt wysokich lotów) wystawionym przez rodzinę w 1935 r. Stał w tym miejscu zamek Stadnickich, tych od "diabła łańcuckiego", najsłynniejszego warchoła okolic, co jeszcze widać, gdyż pałace zwykle nie stoją otoczone fosą. Z resztą, początkowo nie był to zamek sensu stricto, lecz raczej "kamienica", czyli renesansowy dwór obronny, coś co bardzo szybko wyszło w Polsce z mody.

W pałacu przez lata działało niewielkie muzeum biograficzne Igrancego Krasickiego (filia muzeum z Przemyśla), a w oficynie dokonała żywota hrabina Konarska. Potem pałac (własność przemyskiej fabryki płyt pilśniowych) stał pusty. Straciłem go z oczu aż do niedawna, kiedy to nowi właściciele uruchomili tutaj niewielki hotel i restaurację. Okazało się, że miejsce to ponownie rozkwita, wszędzie widać prace remontowe, parking pełny samochodów z różnych stron Polski. Samo wnętrze może trochę "polsko-szlachecko-kiczowate", ale w porównaniu z tym, co się obecnie wyprawia ze starymi rezydencjami, nie razi. Trzymam kciuki za powodzenie, to miejsce zasługuje być być stałym punktem na turystycznej mapie Pogórza.

Więcej można przeczytać na całkiem przyzwoitej stronie internetowej obiektu: http://zamek.dubiecko.com/

19:25, jsherburt , okolice
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 17 maja 2010

 

Pogórze Przemyskie

Pierwsza myśl po obejrzeniu - to tutaj kręcili "Dom Zły"? Brakuje tylko połonin w tle. I bimbrowni.

22:35, jsherburt , okolice
Link Komentarze (11) »
wtorek, 11 maja 2010

 

Antoni

00:30, jsherburt , okolice
Link Komentarze (5) »
piątek, 07 maja 2010

 

Mogę tylko napisać, że wizyta w tym miejscu była dla mnie jedną z największych niespodzianek ostatnich lat. Niebawem szersza fotorelacja...

23:41, jsherburt
Link Komentarze (10) »
czwartek, 06 maja 2010
środa, 05 maja 2010

 

Nad Sanem

Lubię to zdjęcie, bo lubię smutne fotografie. Sprawia ono wrażenie, że pochodzi z jakiegoś innego czasu. San w oprawie błotnistych brzegów udaje, że jest rzeką nizinną. Łódka mogłaby udawać lata przedwojenne, wreszcie samo wędkarstwo, czego nie da się ukryć, jest czynnością sprzyjającą refleksji.

21:54, jsherburt , okolice
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 03 maja 2010