Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
środa, 27 czerwca 2007

 

Przemyśl - obelisk na Podzamczu

 

Dla mnie to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w mieście. Jedna z wąskich i rzadko uczęszczanych ulic Podzamcza kryje taką, niewątpliwie starą kaplicę - obelisk. Jak doskonale widać, późniejszy, modernistyczny budynek dostosował się do niej kształtem zabudowy. O tym obiekcie milczy większość literatury. Nawet z popularnych przewodnikowych klasyków, Rożański napomina tylko, że to XVIII wieczna kaplica słupowa "według ustnej tradycji wzniesiona na pamiątkę ustania zarazy"

Nieco bardziej wylewny (ale niekoniecznie bardziej wiarygodny) jest Mieczysław Orłowicz: "(...)obok realności naprzeciw stoi czworogranisty obelisk obelisk o formach renesansowych, o którym trdycya, wiążąca go z osobą Jagiełły, twierdzi, że stoi on na miejscu dawnej, rozebranej ok r. 1460 katedry zamkowej. Wedle zaś innej tradycyi, wystawiono ga na pamiątkę ustania zarazy w czasach znacznie późniejszych"

Kiedy Orłowicz pisał swój przewodnik (1917) nie mógł znał jeszcze wyników prac archeologicznych, przeprowadzonych na Zamku pół wieku później, które ostatecznie wyjaśniły położenie dawnej "katedry", więc przytoczona przez niego opowieść, to tylko miejska legenda. Pozostaje więc "ustanie zarazy", choć trzeba przyznać, że zarówno miejsce, jak i podejrzanie monumentalna forma obelisku są dość nietypowe... Ustna tradycja nie musi być prawdziwa. A może Wiecie coś o tym? Zapraszam do podzielenia się w komentarzach :)

niedziela, 24 czerwca 2007

kot

kot

Piękny, rasowy i zajęty próbą ucieczki :) 

18:54, jsherburt , varia
Link Komentarze (8) »
piątek, 22 czerwca 2007

San

Babice to miejscowość przy lokalnej drodze na Dynów. Jest to część historycznego traktu węgierskiego - najkrótszej drogi łączącej Przemyśl i Lwów z Węgrami przez bezpieczne i niskie przełęcze Beskidu Niskiego. Tędy kursowały wozy kupców, importowano węgierskie wina składowane w piwnicach Krosna i Przemyśla ("nie masz wina nad węgrzyna"). Droga obfituje w malownicze krajobrazy Sanu przełamującego się przez pogórze. Odwrotnie niż inne, nowe drogi, a co typowe dla traktów historycznych, często prowadzi samymi grzbietami wzgórz, prawie nigdy dolinami. Lubię tędy jeździć, bo większość miejscowości ma stary rodowód, w każdej kościół, albo pałac, zamek czy dwór...

Przejeżdża się przez podprzemyskie Wapowce - gniazdo rodzinne Bernarda Wapowskiego , o krok mija się Nienadową, gdzie wychował się Aleksander Fredro, by przejechać przez Dubiecko, miejsce urodzenia Ignacego Krasickiego...

Tuż przed Babicami, na wysokim cyplu nad doliną Sanu znajduje się XVIII wieczna kapliczka z figurą patrona podróżnych - Świętym Krzysztofem:

 

Babice - kapliczka
Niestety oryginalna rzeźba została skradziona po II wojnie światowej, obecna jest jej kopią.

Babice koło Przemyśla - kapliczka

 

18:48, jsherburt , okolice
Link Komentarze (1) »
wtorek, 19 czerwca 2007

Przemyśl - cmentarz główny

A jednak - wybierając przemyski Cmentarz Główny na miejsce swojego wiecznego spoczynku, zyskujesz bardzo szeroką prespektywę!

Możliwość poszerzenia horyzontów, poznania relacji polsko - ukraińskich z dogodnego punktu obserwacyjnego, odbywaniania wycieczek do Lwowa bez odprawy granicznej i wiele innych atrakcji. Możliwość uczestniczenia w licznych wykładach i kursach: "historia handlu" (ze szczególnym uwzględnieniem szlaków z zachodu na wschód), "historia wojen" ( w tym najazdy Madziarów, Ruskie, Tatarskie, Siedmiogrodzkie czy Rosyjskie) czy "geomorfologia karpat". Międzynarodowe towarzystwo: Polacy, Ukraińcy, Żydzi ale też Niemcy, Austriacy, Węgrzy (możliwość poznania języka obcego).

Z nami - jedyne co tracisz, to życie

03:10, jsherburt , varia
Link Komentarze (1) »
sobota, 16 czerwca 2007
piątek, 15 czerwca 2007

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów bardzo ciekawej pracy magisterskiej Diany Polkowskiej - obecnie doktorantki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Praca zatytułowana jest "Dobra kultury a rozwój turystyki. Studia nad kształtowaniem przestrzeni i krajobrazu miasta Przemyśla". Autorka bierze udział w konkursie fundacji Romualdo del Bianco z Florencji, klikając na poniższy link pomożecie jej wybić się z tłumu :)

LINK

(c) - Diana Polkowska

 

Szkoda tylko, że te wszystkie plansze są do obejrzenia w stosunkowo niewielkich rozmiarach, choć jak zapowiada autorka, być może dojdzie do skutku jej wystawa (prawdopodobnie na Zamku Kazimierzowskim).

Trzymamy kciuki.

15:19, jsherburt , varia
Link Komentarze (1) »
czwartek, 14 czerwca 2007
Czy u Was też dzieci nazywają wiewiórki "Basia" ?   :) Nie mam pojęcia skąd to się wzięło i dlaczego akurat to imię...  :) 
16:26, jsherburt , varia
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 11 czerwca 2007

Przemyśl. Panorama Starego Miasta

Kolejny widok na Stare Miasto, tym razem ze wzgórz pomiędzy ulicą Grunwaldzką na Zasaniu, a osiedlem Rycerskie. Jedna z moich ulubionych perspektyw, z którą konkurować mogą chyba tylko widoki z Winnej Góry. Całkiem dużo ludzi zasypia i budzi się z takim widokiem za oknem... - w tej okolicy powstało całkiem dużo domów jednorodzinnych, które widać na pierwszym planie. Z tej perspektywy Stare Miasto mieści się niemal idealnie pomiędzy dwiema wieżami - Katedralną i Zegarową.

sobota, 09 czerwca 2007
Właśnie (czerwiec 2007) ukazało się w księgarniach najnowsze wydanie najlepszego, najbardziej obszernego, rzetelnego i godnego polecenia przewodnika po Pogórzu Przemyskim. Chodzi o "Pogórze Przemyskie" warszawskiego wydawnictwa "Rewasz" - pióra Stanisława Krycinskiego - jednego z największych znawców i popularyzatorów tego regionu. To już drugie wydanie (nie licząc słownika historyczno - krajoznawczego z 1992 roku, który stał sie bazą dla przyszłego przewodnika) poszerzone o aktualne i przydatne informacje praktyczne, opis szlaków turystycznych i najobszerniejszy słownik miejscowości pogórza, zawierający wiele bardzo ciekawych informacji. Szczerze polecam!
czwartek, 07 czerwca 2007
W drodze przez Pogórze Przemyskie
 
Opadają wieczorne mgły. Za chwilę dojedziemy do miasta. 
16:02, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »