Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
wtorek, 30 czerwca 2009

 

Przemyśl. Stary pałac biskupi

 

a obecnie "zwykła" kamienica...

piątek, 26 czerwca 2009

Młodowice. Cerkiew

Darowice są starą wsią (wymienianą po raz pierwszy w 1462 roku), położoną na uboczu, tuż przy granicy z Ukrainą.  Największą atrakcją tego miejsca jest widoczna na zdjęciu drewniana cerkiew pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1923 roku, niegdyś greckokatolicka, obecnie prawosławna.

 

Młodowice. Dzwonnica

Najciekawsza jest chyba ośmioboczna dzwonnica, o której można przeczytać, że jest rzadkim "przejawem recepcji modernizmu" w drewnianej architekturze sakralnej. Coś w tym jest.

22:30, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 czerwca 2009
poniedziałek, 22 czerwca 2009
niedziela, 21 czerwca 2009

Podwórze

To podwórze śmiało mogłoby posłużyć za scenografię do któregoś z filmów ze scenariuszem na podstawie książek Stevena Kinga. Klaustrofobia połączona z brudem i brakiem światła jako czynniki narastającej psychozy lokatorów starej kamienicy. Nie potrzeba już ani "obcych", ani duchów.

Dygresja: ludzie w większości kochają kamienice, bo są symbolem starych, dobrych czasów. Zdobne elewacje w pastelowych kolorach bywają jednak maską skrywającą prawdziwe koszmary. Niewygodne mieszkania, sutereny i oficyny skupione wokół ciasnych, niedoświetlonych podwórz. Węgiel noszony z piwnicy, aby napalić w piecu. I to wcale nie tak dawno temu, bo dostawy węgla były stałym elementem krajobrazu lat osiemdziesiątych. Po czymś takim człowiek patrzy na dziedzictwo modernizmu w trochę inny sposób.

02:44, jsherburt , varia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 czerwca 2009

Most wiszący nad Sanem w Krasicach. Wieś to stara (wzmiankowana w 1446) ale niemal wymarła. To od Krasic przejęli nazwisko Krasiccy, którzy jednak wybudują rodowy zamek w pobliskim (i założonym przez siebie) Krasiczynie. Znajdziemy tu kilka gospodarstw, zapomnianą i opuszczoną cerkiew (wkrótce na zdjęciach) oraz liczne domki letniskowe należące do przemyskiej klasy średniej. Nieco na uboczu odnalazłem opuszczony ośrodek wypoczynkowy, którego kempingowe domki powoli wchłaniał las, a boisko do siatkówki zarosło dorodnym mchem. Niestety, poruszony panującym tam klimatem nie zrobiłem zdjęć i do dziś tego żałuję.

Krasice. Most na Sanie

04:16, jsherburt , okolice
Link Komentarze (8) »
czwartek, 18 czerwca 2009
środa, 17 czerwca 2009

Przemyśl.

Stary taras widokowy na Wzgórzu Zamkowym. Miejsce westchnień i pierwszych wiosennych podszczypywań... Tylko drzewa są coraz wyższe.

 

poniedziałek, 15 czerwca 2009
sobota, 13 czerwca 2009

Przemyśl. Kościół Franciszkanów i katedra greckokatolicka

Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości: stoimy w narożniku przemyskiego Rynku. Przed nami późnobarokowy kościół Franciszkanów (1754-78) ze schodami ozdobionymi rokokowymi rzeźbami z lwowskiej pracowni Fabiana i Sebastiana Fesingerów. Za nim wcześniejszy, barokowy kościół Jezuitów, obecnie katedra greckokatolicka. Ale właściwie trudno się na czymś skoncentrować, bo okolica spowita jest czerwoną poświatą migających diod. Trudno też zrobić zdjęcie, oczekując aż upiorna tablica na chwilę zamilknie. Bo przecież najważniejsze jest, że w tym miejscu mieści się ZETO RZESZÓW i można tu kupić komputery. Obyczaje rodem z Hong-Kongu.

 
1 , 2