Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
czwartek, 31 lipca 2008
Kruhel Wielki - Cerkiew

 

Kruhel Wielki - cerkiew

 

Kruhel Wielki - Cerkiew

 

Kruhel Wielki - Cerkiew

 

Kruhel Wielki - cerkiew

 

Kruhel to dziś niemal dzielnica Przemyśla. Miejscowość położona w miniaturowej kotlince odseparowanej od miasta tworzy urokliwą enklawę podmiejskich domów i ogrodów. Turyści zapuszaczają się w ten rejon bardzo rzadko...

W 1474 roku niejaki "szlachetny Krizic de Prawkowce w zastaw za pożyczone od od radców przemyskich 22 i 1/3 grzywien pozwala pożytkowania wsi swej Kruhel radnym, dopóki nie odda pożyczoną sumę" - pożyczka nigdy nie została zwrócona i wieś aż do końca XIX wieku była własnością miasta - nazywana była "Kruhelem Miejskim".

Atrakcją dla wtajemniczonych jest minaturowa cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego, zbudowana w 1630 roku - jedna z najstarszych w Polsce, stojąca po środku bardzo klimatycznego cmentarza i owocowych sadów. Jak widać obiekt jest w dobrym stanie - niedawno przeprowadzono generalne prace konserwatorskie. Miejsce to ciche i dalekie od zgiełku, idealne by usiąść i zatopić się w bijącym tętnie Pogórza.

20:14, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 lipca 2008
czwartek, 17 lipca 2008

Skoro już jesteśmy w Krasiczynie, to odnalazłem zdjęcie dokumentujące pewien dziwny zwyczaj. Obieganie rosnącego tam miłorzębu ponoć przynosi szczęście :-) Jak widać zwyczaj jest wciąż żywy, a drzewo posiada specjalną infratrukturę służącą do tego celu. Niestety nie pamiętam ile ma być okrążeń i w którą stronę należy biec. Może ktoś, komu miłorząb przyniósł szczęście podzieli się spostrzeżeniami?

 

Krasiczyn. Miłorząb

 

Dla przypadkowego turysty widok ludzi tłumnie biegających wokół drzewa jest bardzo zagadkowym zachowaniem :-)

wtorek, 15 lipca 2008

Obiecany dalszy ciąg zachwytów...

Fantastyczne sklepienie kopuły:

Krasiczyn. Baszta Boska - sklepienie

Gdzie nie spojrzeć, tam ciekawy detal - tutaj główki lwów (lub też głowy lewków):

Krasiczyn - Baszta Boska - detale

[quaerite et invenietis - szukajcie a znajdziecie - z Ewangelii wg św. Mateusza]

I wreszcie widok "niemal" z lotu ptaka:

Krasiczyn. Zamek

21:42, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 lipca 2008

 

Krasiczyn. Kaplica zamkowa

 

Choć urodziłem i wychowałem się w Przemyślu, nigdy wcześniej nie widziałem tego miejsca. Po całkowitym splądrowaniu Krasiczyna i wypaleniu niemal całego wyposażenia przez "wyzwalającą" nas Armię Czerwoną, wnętrza zamku przez dziesięciolecia były niedostępne dla osób postronnych. Od pewnego czasu stan ten ulega stopniowej zmianie. W tym (2008) roku otwarto kaplicę zamkową - z unikatowym, manierystycznym wystrojem.

Choć trudno w to uwierzyć, ołtarz główny nie ma nawet roku - został zrekonstruowany na podstawie zachowanych fotografii. Ponieważ były to fotografie czarno-białe, jego pierwotna kolorystyka wciąż pozostaje w sferze domysłów. Zapewne służby konserwatorskie stanęły przed dylematem: zdecydować się na rekonstrukcję na podstawie niepełnych źródeł, a tym samym zaakceptować możliwe przekłamania albo pozostawić po ołtarzu wypaloną dziurę, wobec ogromnej ilości zachowanego detalu. Wybrano pierwszą drogę i chyba jedyną możliwą by zachować spójność całego wnętrza. Poniżej trochę detalu. Ciąg dalszy nastąpi...

P.S. zamek musi działać na zasadach rynkowych, a kaplica przynajmniej zarabiać na swoje utrzymanie. Dwa krzesła przed ołtarzem świadczą, że biznesplan zadziałał.

 

Krasiczyn. Ornamenty

 

22:35, jsherburt , okolice
Link Dodaj komentarz »