Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
wtorek, 27 października 2009
wtorek, 20 października 2009

 

Nie mogę sobie wyobrazić jesieni bez :-)

19:57, jsherburt , varia
Link Komentarze (6) »
czwartek, 15 października 2009
wtorek, 13 października 2009

Przemyśl.

 

Przemyśl.

Dla wielu - tajemnicze miejsce za bardzo wysokim murem. Zdecydowanie najbardziej kameralna ze wszystkich śródmiejskich świątyń. Siostry Karmelitanki przybyły do Przemyśla w 1884 roku, a cały kompleks pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, więc - jak na Przemyśl - jest stosunkowo młody. Architektonicznie rzecz biorąc, to istnieje w tym mieście znacznie bardziej efektowny neogotyk, w postaci Kościoła Salezjanów. Nic nie może się jednak równać z Karmelitankami pod względem klimatu. Cichy zakątek, bardzo na uboczu, choć jednoczesnie o krok od ścisłego centrum, skryty za murem, na stromym stoku, w cieniu drzew, z efektownymi, kamiennymi schodami. Nimb zamkniętego, odizolowanego od świata zewnętrznego zakonu, żyjącego w ciszy, kontemplacji i w zgodzie z boskimi prawami, też nie jest bez znaczenia w moim odbiorze tego miejsca.

poniedziałek, 12 października 2009

 

Przemyśl.

23:26, jsherburt
Link Komentarze (2) »

Przemyśl, kamienica Rynek 17

Kamienica w Rynku, nr 17. Z najstarszej, południowej pierzei. Te kamienice to istne labirynty, wielokondygnacyjne piwnice, klatki schodowe ze świetlikami, piętrami i półpiętrami. Siedemnastka posiada podnadto wspaniały, renesansowy portal i monumentalną sień przykrytą sklepieniem krzyżowym.

czwartek, 08 października 2009

 

Huwniki

Cmentarz w Huwnikach, a na nim dawna rzymskokatolicka kaplica grobowa Tyszkowskich z 1825 roku. Co ciekawe, później była użytkowana jako cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Jeszcze jeden przykład przemieszania typowego dla tych stron. Przez wiele lat obiekt niszczał, jakby zepchnięty na margines życia miejscowości, pamiętam go jako atrakcyjną ruinę.

Huwniki. Tablica pamiątkowa

Huwniki

Huwniki

13:14, jsherburt , okolice
Link Komentarze (6) »
wtorek, 06 października 2009

Znów wystawa nieocenionej księgarni "Bosz" - dzięki niej zawsze wiem, czy coś ciekawego wyszło w "regionalizmach". Ale tym razem nie chodzi o publikacje regionalne.

Widzimy: przemyskiego niedźwiedzia (misiek chyba reklamuje twierdzę), porcelanowe kubki, rozkładaną, tekturową panoramkę miasta oraz "Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej" - czyli nowy przekład "Przygód dobrego wojaka Szwejka", wydany w jubileuszowej serii Znaku. Przekładu dokonał Antoni Kroh, czyli autor "Sklepu potrzeb kulturalnych" - mojej ulubionej książki o górach, góralach i góralszczyźnie.

00:30, jsherburt , varia
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2