Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:
piątek, 07 sierpnia 2009
środa, 29 lipca 2009

Przemyśl. Była fontanna

Zawsze dziwią (i śmieszą) mnie tego rodzaju zestawienia, jak na przykład "polskie Carcassone", "warszawski Manhattan", "polska Florencja" albo "cieszyńska Wenecja" W Polsce mamy też kilka miast położonych na siedmiu wzgórzach, oczywiście dokładnie tak, jak Rzym. Stąd też tytuł zdjęcia "nieco" na wyrost.

poniedziałek, 27 lipca 2009

okolice Kalwarii Pacławskiej

Jedno z wielu wiosennych zdjęć. Jedna z wielu kalwaryjskich kaplic. Wbrew pozorom, krążymy po tej okolicy od dawna, tylko do samego klasztoru jakoś nie mogę trafić.

23:12, jsherburt , okolice
Link Komentarze (4) »
sobota, 25 lipca 2009

bolestraszyce

Dawna kaplica dworska

bolestraszyce

Ekspozycja roślinności bagiennej...

Bolestraszyce - metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska - jedna z "żywych skamielin"

 

Bolestraszyce jeszcze powrócą - chciałem pokazać znajdującą się tam wystawę rzeźb z wikliny. A to i tak nie wszystkie atrakcje tej niewielkiej miejscowości - bo część kompleksu nie jest dostępna dla zwiedzających. Znajduje się tam np. kolekcja jabłoni historycznych - funkcjonująca na zasadzie "banku genów". Dosłownie tuż obok arboretum znajduje się Fort XIII "San Rideau" - jeden z największych, pancernych fortów Twierdzy Przemyśl.

17:24, jsherburt , okolice
Link Komentarze (2) »
piątek, 24 lipca 2009

bolestraszyce

Arboretum w podprzemyskich Bolestraszycach (a właściwie jest to ogród botaniczny) jest miejscem niezwykłym. Dawne szlacheckie fortalicium, siedziba rodu Bolestraszyckich, na przełomie XVI i XVII wieku istniał tu najprawdopodobniej murowany, obronny dwór, którego pozostałości tkwią gdzieś w piwnicach "domku ogrodnika". Wspaniale położone na wysokiej skarpie zachowały klimat starej, rodzinnej rezydencji, gdzie wciąż czujemy się w "gościach" ale jest to uczucie przyjemne, towarzyszące odwiedzinom u lubianych krewnych. Przez pewien czas we dworze mieszkał (i portretował okolicznych chłopów) Piotr Michałowski. Z Przemyśla to tylko kilka kilometrów lokalną drogą...

Bolestraszyce - dwór

Bolestraszyce - dwór

Dwór - może nie jest szczególnie stylowy, napewno posiada specyficzny (jak wszystko w tym miejscu) domowy klimat. Dziś mieści się tu niewielkie muzeum przyrodnicze

Bolestraszyce - stawy

Stawy z roślinnością wodną i łamane, grewniane kładki. Pływają tu też ozdobne ryby, kaczki, a nawet żółwie, których nie udało mi się sfotogrfować.

Bolestraszyce - stawy i kładka

bolestraszyce

A to już współczesny budynek administracyjny dostawiony do starego, ale świetnie wkomponowany w zieleń i tak zwany "stan zastany"

bolestraszyce

Bolestraszyce - szklarnie

Zaplecze gospodarcze. Sadzonki, doniczki i specyficzny zapach szklarni.

bolestraszyce

Gliniane lampki oliwne zdobią "kolekcję roślin biblijnych"

00:54, jsherburt , okolice
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 20 lipca 2009

 

Przemyśl.

Choć zdjęcie skojarzyło mi się ze słowami pewnej piosenki, to zupełnie nie ma się z czego śmiać. Tyle zostaje z domu po wybuchu.

22:52, jsherburt , varia
Link Komentarze (2) »
sobota, 18 lipca 2009

Pogórze Przemyskie

Po raz kolejny. Bardzo lubię tam wracać.

01:32, jsherburt , okolice
Link Komentarze (11) »
środa, 15 lipca 2009

Przemyśl. Św. Florian

Skoro już tematycznie krążymy wokół ulicy Mickiewicza, która w czasach galicyjskich (dla Przemyśla to przede wszystkim czasy budowy Twierdzy) pełniła chlubną rolę "promenady" (i tak nazywana jest w starych przewodnikach i na dawnych widokówkach), pełną hoteli, lepszych i gorszych knajp a nawet czegoś, co moglibyśmy dzisiaj nazwać "galerią handlową" (Pasaż Gansa)... Niemal dokładnie naprzeciwko byłego Hotelu Victoria wznosi się ta kamienica, z posągiem św. Floriana...  Kamienica jest w stanie agonalnym. Żeby w ulicy Mickiewicza rozpoznać ślady dawnej świetności potrzeba wprawnego oka. Hoteli już dawno nie ma, knajp także, secesyjny Pasaż Gansa spłonął w czasie wojny i nigdy nie został odbudowany. Dziś to komunikacyjny ściek, z pękającymi od ruchu ulicznego ścianami kamienic i zbyt wąskimi chodnikami by jakikolwiek spacer mógł być przyjemny.

23:42, jsherburt , detale
Link Komentarze (8) »
wtorek, 14 lipca 2009

 

Przemyśl

Kolejna z ciekawostek ulicy Mickiewicza. Ostatni raz działał chyba przed wojną...

00:40, jsherburt , detale
Link Komentarze (4) »
czwartek, 09 lipca 2009

 

Przemyśl.

 

I cała współczesność sprowadzona do roli zrakowaciałej narośli na ciele historii. Takie odczucia w Przemyślu towarzyszą mi zbyt często.

00:52, jsherburt , detale
Link Komentarze (6) »
1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10 ... 33