Zakładki:
1. MIASTO:
2. OKOLICE:
3. BLOGI MIEJSKIE:
4. INNE BLOGI:
KONTAKT:

Creative Commons License
Zdjęcia są dostępne
wg licencji Creative Commons
-Podanie autorstwa
("przemyski.blox.pl")
-Użycie niekomercyjne
-Bez utworów zależnych
2.5 Polska
.


Przeszukaj zasoby strony:

architektura

środa, 20 października 2010

 

Przemyśl. Kościół Karmelitów

To troche prywata. Wspomnienie pewnego ślubu...

wtorek, 21 września 2010
czwartek, 02 września 2010

 

Przemyśl. Ukraiński Dom Narodowy

Czy raczej Narodny Dim. Taka placówka kulturalno - oświatowa mniejszości ukraińskiej w Przemyślu. Budynek, o który toczyło się wiele sporów...

niedziela, 29 sierpnia 2010

 

Przemyśl. Budynek klubu sportowego Czuwaj

Budynek klubu sportowego Czuwaj Przemyśl. Jedyny w mieście przykład stylu zakopiańskiego, choć dopiero z lat trzydziestych. Budynek stanowi właściwe zaplecze stadionu, a z nim część "parku sportowego" (tak, tak, przed wojną też powstawały "parki sportowe"). A dawny HKS (harcerski) to późniejszy KKS (kolejowy) a dziś po prostu KS...  Czuwaj!

poniedziałek, 14 czerwca 2010

 

Przemyśl. Zasanie

Patrząc z tej strony, wydaje mi się, że w dwudziestoleciu (kiedy Przemyśl był jeszcze miastem wielonarodowościowym) odbyła sie tutaj swoista "walka o dominantę"

środa, 10 marca 2010

 

Przemyśl. Wieża Zegarowa

Z trochę innej perspektywy.

czwartek, 25 lutego 2010
wtorek, 13 października 2009

Przemyśl.

 

Przemyśl.

Dla wielu - tajemnicze miejsce za bardzo wysokim murem. Zdecydowanie najbardziej kameralna ze wszystkich śródmiejskich świątyń. Siostry Karmelitanki przybyły do Przemyśla w 1884 roku, a cały kompleks pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, więc - jak na Przemyśl - jest stosunkowo młody. Architektonicznie rzecz biorąc, to istnieje w tym mieście znacznie bardziej efektowny neogotyk, w postaci Kościoła Salezjanów. Nic nie może się jednak równać z Karmelitankami pod względem klimatu. Cichy zakątek, bardzo na uboczu, choć jednoczesnie o krok od ścisłego centrum, skryty za murem, na stromym stoku, w cieniu drzew, z efektownymi, kamiennymi schodami. Nimb zamkniętego, odizolowanego od świata zewnętrznego zakonu, żyjącego w ciszy, kontemplacji i w zgodzie z boskimi prawami, też nie jest bez znaczenia w moim odbiorze tego miejsca.

poniedziałek, 12 października 2009

Przemyśl, kamienica Rynek 17

Kamienica w Rynku, nr 17. Z najstarszej, południowej pierzei. Te kamienice to istne labirynty, wielokondygnacyjne piwnice, klatki schodowe ze świetlikami, piętrami i półpiętrami. Siedemnastka posiada podnadto wspaniały, renesansowy portal i monumentalną sień przykrytą sklepieniem krzyżowym.

wtorek, 22 września 2009
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5